Kdy je potřeba revize vzduchotechniky

Je samozřejmé, že jakákoliv budova musí mít možnost výměny vzduchu. Přeci jen, všichni víme, jak hůře se dýchalo ve škole na konci školního dne. A je fakt, že to rozhodně není ani zdravé. Jak to ale zařídit?

Tou zdaleka nejpoužívanější možností jsou okna. Je to jen pochopitelné – jsou nejlevnější, a navíc mají i další výhody, jako propouštění slunečního světla, a tedy i zrušení nutnosti během dne svítit. Tím pádem se ušetří za elektřinu.

vetrani1

Ovšem zdaleka ne všude je něco takového možné. Příkladem mohou být nízké budovy na velké ploše, jako jsou například prodejny velkých obchodních řetězců. Zde by okna k výměně vzduchu ani zdaleka nestačila. A přitom právě zde je velmi důležitá, neboť je zde mnoho lidí najednou.

V tomto případě se používá umělá vzduchotechnika. Jedná se o princip na způsob klimatizace, jen s tím rozdílem, že vzduch není chlazen. Koneckonců, můžeme ji vidět sami. Pokud se někdy během nakupování podíváte vzhůru na strop, uvidíte zde kulaté mřížkované otvory. A právě jimi sem proudí čerstvý vzduch.

klimatizace1

To vše je samozřejmě v pořádku. Avšak podobně jako kterékoliv jiné zařízení, i toto se může porouchat. A tomu je nutné zabránit, neboť by to mohlo mít nepěkné následky. A jedním ze základních prostředků prevence jsou pravidelné revize vzduchotechniky.

Jedná se o prohlídky odborníkem, kdy zjišťuje, zda někde nedošlo k nějakému poškození. Pokud jej najde, je možné jej opravit dříve, než stihne způsobit nějaký problém. Zní to samozřejmě dobře, avšak je potřeba si uvědomit, že za tyto prohlídky je třeba platit. A vzhledem k tomu, že se firmy snaží pokud možno minimalizovat náklady, je jasné, že se provádí v nejmenších možných frekvencích.

Zde je však potřeba mít se na pozoru. Je totiž jasné, že při poškození může snadno dojít ke škodám. Proto věřte, že se rozhodně nevyplatí právě na tomto místě šetřit. Přeci jen, jde o zdraví našich zákazníků. A žádná firma rozhodně nechce platit odškodné.