Z palet můžete nábytek koupit hotový, nebo si jej vyrobit sami

Že se z přepravních palet zhotovuje nábytek, není již žádným překvapením.

Začněte tím jednodušším

„V jednoduchosti spočívá krása“, s tímto známým pořekadlem můžete projít životem s mnoha vavříny a jedním z nich se může stát i zhotovení nábytku z přepravních palet. Palety mají značnou výhodu v tom, že jsou konstruovány rozměrově shodné a především dostatečně stabilní a pevné. Cokoli z nich poskládáte a spojíte vruty, se nerozpadne při prvním pokusu o hopsání a skotačení, které je typické pro neposedné děti. Stejně tak při milování nezažijete faux pas, kdy se pod vámi v tom vrcholném okamžiku rozloží gauč, pohovka nebo manželské dvojlůžko.

prkna z palet

Jestliže se chystáte zhotovit z dřevěných přepravek nějaký kus nábytku, začněte tím nejjednodušším, a to jsou zpravidla sedací soupravy a postele. Vystačíte pouze s vyskládáním palet na sebe, někdy ani to ne a postačí jen jedna vrstva, na kterou posadíte čalounění z polyuretanu. Zde využijete výhodného rozměru palet, ty se zpravidla shodují v jednotných velikostech 80 x 120 x 14,4 cm, což je ideální rozměr pro šíři postelí i posezení v obývacím pokoji nebo na venkovní terase.

vajíčka na paletách

Konstrukci můžete ponechat v původní podobě, čímž bude připomínat samotné palety, anebo ji obložit dřevem buď z rozebraných palet, případně z hoblovaných prken či palubek zakoupených v hobby marketu. Povrch prken, palubek i opracovaných palet lze opatřit různými nátěry, buď s ponecháním původní kresby letokruhů, anebo s podporou lazurovacích laků, které změní odstín materiálu do nádechu exotických dřevin.

Čalounění se dnes dokonce prodává i pro paletová lůžka či sedačky nebo křesla, a to v podobě sedáků i opěradel. Samozřejmě je možné vytvořit si sedáky vlastní, a to buď sešitím látky s vycpávkami z molitanové drti, anebo potažením molitanových desek. Možností těchto řešení je celá řada a lze se jimi inspirovat na Internetu.