Z LÁSKY K NIM ČASTO ZAČNEME KUTIT

Jsme národ milující zvířata. Ano, najdou se jejich trapiči, ale o těch tu psát nebudu. Hlavní věc je, že hodných lidí, chovajících zvířata, je mezi námi dost a dost.
Proto máme hustou síť zverimexů. Nejen, že si tam můžeme pořídit nějakého mazlíčka, ale hlavně chodíme nakupovat krmení, mlsky, obojky, klece, hračky, dřevěné výroky na kousání apod.
plyšové žáby.jpg
Jenže ne vždy se dá koupit to, co je pro chov potřeba. Sice v nabídce najdeme různé klece, které jsou určené pro konkrétní zvířata, ale většinou jsou vyrobené tak, že pokud jako chovatel začátečník si ji člověk koupí, až po nějakém čase zjistí, že je naprosto nevyhovující.
A smutné je, že pokud prodavači zjistí, že tomu nerozumíte, vnutí vám s úsměvem věc, která je nejen nevhodná pro dané zvíře, ale ještě k tomu dražší, než ta, kterou jste prohlíželi před několika sekundami.
Sice přijdete do obchodu s načtenými vědomostmi, ale jste ochotni uvěřit člověku pohybujícímu se v oboru, než informacím od amatérského chovatele z internetu. Ale to je chyba.
Spousta lidí se naučila, že nejdřív nafotí výrobek, pak ho dá na internet do skupiny chovatelů a čeká na odezvu.
Podle nich teprve koupí, či ne.
Jenže velký problém přichází ve chvíli, kdy zjistíme, že klec je naprosto nevyhovující pro již objednané hlodavce.
Plastové dno, které lehce prokoušou, je výrobcem chráněno ne zrovna bezpečnou mřížkou, kudy nejenže propadává zvířátkům jídlo, ale hrozí zlámání jejich nožiček.
Nezbývá než se poohlédnout po někom, kdo nám vyrobí nové dno. Pokud možno z nerezu. Pak přijde další rána ve formě pater v kleci. Buď jsou také mřížkové, nebo úplně chybí.
Zřejmě výrobce ne zrovna levné klece předpokládá, že každý je kutil a vyrobí si patra sám.  No, když už se člověk napálil, nezbývá než se do toho pustit.
kočka v košíku.jpg
Nechat si nařezat pár desek v kutilském obchodě a koupit něco na přichycení na mříže, není takový problém. Sehnat nějaké tlustší větve a udělat z nich další patra, co vypadají jako bidýlka, je také v pohodě.
Jenže když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že jsme koupili klec, ze které jsme použili jen základní kostru a zbytek vyhodili.
Někteří otázku nevhodných výrobků pro malé chlupaté mazlíčky vyřešili jinak.
Kupují staré skříně a celé je předělávají tak, aby zvířátka byla spokojená a žila ve vyhovujících podmínkách.
Stejné je to s pelíšky. I malá zvířátka mají nárok žít důstojně a komfortně.
Ano, pelíšků je všude habaděj. Mají různé tvary, barvy, až oči přecházejí, ale jsou chlupaté a pro hlodavce tím pádem nevyhovující. Vytržený chlupatý kousek se může zamotat do samčího přirození a jen hodně včasný zásah veterináře mu může zachránit život.
Buď jste zruční a ušijete si ho sami, nebo si ho koupíte na internetu, kde své výrobky nabízí víc žen, co našly díru na trhu.
Zkrátka, na trhu je nepřeberné množství výrobků pro naše zlatíčka, ale je nutné se v nich orientovat a naučit rozlišovat co je praktické a co bychom nakonec strčili na dno skříně jako nepoužitelnou zbytečnost.