Na co si dát pozor při výběru rostlin na zahradu

V dnešní době je trendem bydlet v rodinném domě se zahradou. To je vidět i v tom, jak se houfně staví. Problém je však v tom, že ony zahrádky jsou často velmi malé a jednotlivé domy se v podstatě dotýkají.

 

To nám však nebrání v tom, abychom si náš domov nevylepšili podle našich představ. A jednou z často používaných možností je osázení zahrady, či alespoň její přední části, různými barevnými rostlinami.

 

Není pochyb o tom, že to může vypadat skutečně pěkně. Pokud se vhodně naaranžují, můžou se snadno stát potěchou pro oko každého kolemjdoucího a pýchou svého majitele. Zdaleka ne každý si však uvědomuje, že je to náročnější než jen vybrat takové květiny, které k sobě budou barevně ladit.

 

zahrada u chalupy

 

Aby nám totiž dlouho vydržely, musí se jim na daném místě i dařit. A to není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Různé druhy mají různé požadavky, ať už jde o typ půdy, teplotu či vlhkost. Na nás je, abychom vybraly takové, které se budou na dané stanoviště hodit.

 

To ale není vše. Některé druhy se navzájem příliš nemusí a mohou se snažit jeden druhého utlačit. To povede k tomu, že jeden udusí toho druhého a stane se dominantním. Tomu předejdeme tím, že vybereme takové, které se spolu snesou.

 

motýl u rozkvetlé květiny

 

Pokud navíc máme malé děti či domácí zvířata, případně pokud bude část vyčnívat za hranice našeho pozemku, je potřeba vzít v úvahu i fakt, zda nejsou jedovaté. To platí zvláště, pokud mají nějaké výrazné plody, které mohou děti či zvědavá zvířata lákat ke snězení.

 

Je tedy vidět, že požadavků, které musíme dodržet, je skutečně mnoho. Pokud se však chceme ze své zahrady dlouho radovat, nezbyde nám nic jiného, než je dodržet a vše pečlivě zvážit. I to je koneckonců důvod, proč většina z nich dlouho nevydrží. Pokud chcete, aby ta vaše byla výjimkou, nezbyde vám, než do ní vložit dost práce. Věřte ale, že se vám nakonec odmění.