Schody a základní přehled pro dobrý výběr

Uvažujete o stavbě nového domova a potřebujete schodiště na mírů? Renovujete svůj domov a chcete vyměnit staré zchátralé schody za nové, funkční, bezpečné a s moderním designem? Určitě si nejdříve zvažte, jak velký prostor potřebují schody, které máte v plánu a kolik máte ve skutečnosti místa, které jim můžete věnovat.

Teprve podle prostorových možností můžete plánovat dál a vybírat design, který bude funkční a perfektně zapadne do vašeho domova. Zvažte také materiál, který se bude hodit k celkovému stylu domu.

sch2

Pro menší prostory se hodí schodiště https://www.kmkdesign.cz/schodiste-schody do tvaru L nebo vizuálně zajímavé točité schodiště. Jestliže nemusíte šetřit místem, můžete zvolit ozdobnější schodiště, rovné, zakřivené nebo spirálovité. Pokud máte problém s vytvářením otvoru pro točité schodiště, můžete nakombinovat a sladit přímé a točité schodiště.

Nejoblíbenějším modelem je otevřené schodiště, které může být dle potřeb rovné nebo s polootáčkou. Takové schodiště lze libovolně upravit pro jakýkoliv druh prostoru. Z technického hlediska je volné schodiště tvořeno volnými nebo uzavřenými stoupačkami. Nosná konstrukce může být složená z centrálního rámu, nebo ze dvou bočních nosníků. Z bezpečnostních a praktických důvodů by mělo mít schodiště pevné zábradlí.

sch3

Stále více se do popředí dostává točité schodiště. Je to hlavně proto, že s ohledem na ekonomické bydlení si lidé volí pro svůj domov menší prostory. Ty mají nižší pořizovací cenu a také menší provozní náklady. Tento druh schodiště je tvořený centrální konstrukcí, ke které jsou připojené schody. Točité schody mají kruhový a čtvercový půdorys. Ve skutečnosti je lepší ten čtvercový, který dokáže lépe využít prostor. Chůze je po něm pohodlnější.

Spirálové schodiště je často zaměňováno za točité schodiště. Rozdíl je poměrně jednoduchý. Spirálovité schodiště nepotřebuje centrální tyč jako základní podporu.

Další kategorií schodů jsou zasouvací schody. Jsou vhodné všude tam, kde je malý prostor a kde je potřeba použít schody jen občas. Jsou praktické například pro vstup na půdu.