Není halogen jako halogen, aneb LED halogen 50 W předčí halogenovou žárovku


Ne všichni výrobci splňují standardy kvality potřebné pro LED diodová světla, jejichž požadavky jsou pro reflektorové osvětlení typické. Podstatu těchto zdrojů světla tvoří čipy od renomovaných producentů Philips, Osram, Cree, Epistar, Nichia, a některých dalších. Ty mají primární vliv na účinnost světla, tedy konkrétně, jaký světelný tok (počet lumen) vznikne v závislosti na příkonu elektrické energie. Běžným standardem kvalitních čipů je světelný tok 150 lumen/W a k orientaci by vám měla být nápomocna certifikovaná prohlášení o prováděných testech v souladu s předpisy a evropskými standardy.

městské lampy

Údržba

Kromě běžné očisty od prachu, nečistot a vody nevyžaduje tento světelný zdroj prakticky žádnou údržbu. Je nesmírně variabilní, omezeni jste pouze IP krytím, které se může velmi lišit nasazením reflektorů na fasády budov, či bazénového osvětlení, od běžných zdrojů pro pouliční svítidla. Setkáváme se s nimi na terasách a v zahradách, u reklamních billboardů, historických památek, interiérů, nebo v provedení jako pracovní lampy pro montáže a stavební práce, případně pro domácí dílny. LED halogenům 50 W nevadí časté zhasínání, mohou se kombinovat s pohybovými čidly.

soumrak nad radnicí

Životnost

LED diodové čipy mívají samy o sobě běžnou životnost delší, než 80 tisíc hodin, výrazné omezení skýtá pouze napájecí zdroj, ale i v tomto případě mají reflektory dobu činnosti garantovánu kolem 50 tisíc hodin, což je při denním dvanáctihodinovém provozu zhruba 11 let. U některých světel jsou vyměnitelné jak čipy (moduly), tak i napájecí zdroje. Dlouhou provozní dobu oceníte zejména u svítidel, které jsou těžko přístupné, a jejichž výměna vždy vyžaduje náročný fyzický zásah, nebo větší finanční investici.

vánoční město

Ve srovnání s klasickými halogenovými žárovkami se LED diody nezahřívají, tento jev je poměrně nepříjemný u montážních lamp a pracovního osvětlení, kdy se pohyb v blízkosti světla ani příliš nedoporučuje, a kdy je přenášení rozpáleného reflektoru prakticky vyloučeno.