(Ne)bezpečí na sociálních sítích

Většina z nás vlastní minimálně jeden účet na sociální síti, nejčastěji pak na facebooku. Na sociálních sítích sdílíme své fotky, myšlenky, události ve svém životě apod. Tyto osobní a často i citlivé informace jsou však bohužel často dostupné i tzv. třetí straně – cizím lidem, kteří mohou těchto informací zneužít a děje se tak velmi často. Cílem bývají převážně starší lidé, kteří jsou příliš důvěřiví nebo naopak mladí, kteří nijak moc nepřemýšlí, co do internetu „vypouští“. Možná si myslíte, že vám nic nehrozí… Přesto si raději projděme pár bodů, co můžete udělat pro zabezpečení vašich informací.
bubliny dnešního světa
1.       Nastavte si soukromí na svých sociálních sítích
Stačí si na soc. síti rozkliknout nastavení soukromí a často budete překvapeni, že vaše příspěvky můžou vidět i úplně cizí lidé nebo přátelé vašich přátel. Všechna nastavení si tak projděte a zvolte je tak aby vám vyhovovala – tedy aby vaše příspěvky skutečně viděli jen lidé, které potvrdíte jako své přátele.
2.       Nepřidávejte si do přátel lidi, které neznáte nebo „falešné profily“
Může se stát, že si vás přidá účet se jménem, které znáte. To ale ještě nemusí znamenat, že to skutečně on. Pokud tedy budete mít nějaké pochybnosti, raději se toho člověka zeptejte osobně, nebo mu pošlete zprávu.
dívka a kódy
3.       Dejte si pozor na sdílení informací o vašich aktuálních činnostech
Pokud na facebooku nebo instagramu sdílíte fotografii, že si užíváte u moře nebo na horách, nejednomu dojde, že nejste doma a že nejspíš dům/byt nikdo nehlídá. Přijedete domů a nestačíte se divit. Proto se doporučuje fotografie nebo komentáře z dovolené přidávat až poté co se vrátíte domů a připsat, že jste si dovolenou užili, ale teď vás zas čekají povinnosti, apod.
4.       Podvody, falešné zprávy, šíření pomluv
To už zkrátka k sociálním sítím patří. Nic moc se s tím nedá dělat, pouze ignorovat, nebo účet nahlásit. Hlavně nebýt příliš důvěřiví. Ve světě sociálních sítí se tak vyplatí vyšší podezřívavost.
ležící dívka a laptop
5.       Závislost na sociálních sítích
Tento problém se týká především mladých, které na sociálních sítích stráví velmi mnoho času. Člověk tak má pocit, že je neustále obklopen „přáteli“ a že je v centu dění. Pravda však bývá jiná – tato závislost vede k izolaci člověka ze společnosti. Proto je důležité neustále udržovat osobní kontakt s lidmi a sociální sítě využívat jen jako „pomocný prostředek“ v komunikaci.