K čemu je nám věda

Věda je něco, čemu my obyčejní smrtelníci často ani trochu nerozumíme. A taky tomu asi moc rozumět nemáme. Kdybychom tomu všichni rozuměli, byl by každý z nás vědec. A co bychom s tolika vědci dělali? Někdo přece musí pracovat i rukama.

Ale je určitě dobře, že máme i ty vědce, kterým vůbec nerozumíme. To, že jejich činnost nechápeme, neznamená, že nemůžeme využívat to, co nám nakonec práce takových vědců přinese. Díky vědcům tedy máme spoustu užitečných věcí, které pro nás mají prospěch. Které nám slouží.

spodek mikroskopu

I když jak kdy a jak komu. Každý z nás určitě potřebuje nějaké ty výsledky vědeckého snažení, ale nikdo je nevyužije všechny. Někdo nosí kontaktní čočky, někdo má na sobě něco z nanovláken, někdo používá léky a někdo různé chemikálie. Kvůli jiným vědcům máme stroje, přístroje a nástroje, kvůli některým víme o tom, co se děje pod zemí stejně jako na vzdálených planetách. Někteří vědci postávají v práci nad zkumavkami, další se třeba vrtají v našich tělech, něco přepočítávají, sestavují nějaké vzorečky.

Věda je zkrátka učiněná věda. Je to něco, čemu rozumí snad jenom vědci sami. A ani to ne. Když se potkají dva vědci z různých oborů, taky si často nerozumí. Každý umí něco jiného a nedokážou si fušovat do řemesla.

obrázek DNA

A je vlastně jedno, že spousta z nás nerozumí činnosti vědců, že je pro nás věda často nepochopitelná. Hlavní je, že nám něco přináší a že je užitečná. I když kdo ví? Kdo ví, jestli se nám všechny ty vědní obory vůbec vyplácejí. Vždyť tomu přece nerozumíme a nedovedeme to plně ocenit. Ale snad to k něčemu je. Platit si vědce, kteří nemají výsledky nebo kteří vyrábějí jenom zbytečnosti, by nikomu neprospělo. A bylo by lepší, kdyby šli někam k lopatě.

Věda je prostě dobrá, když má pro lidstvo užitek. Ale taková často není. Třeba i proto, že v ní jde o peníze. A tak často bohatým dává, ale chudým třeba i bere.