Jak uchovat první úrodu vlašských ořechů

Pokud se zrovna rozhodujete, čím na jaře oživíte zahradu u vašeho rodinného domu, máme pro vás tip. Vysaďte ořešák královský. Určitě toho nebudete litovat. Je to strom, který nejenže plodí vitamíny nabité ořechy, ale pokud najdete před jeho výsadbou to správné místo, zaručeně vás odmění kouzelnou atmosférou. Především v parných letních dnech, kdy posezení pod jeho bohatou korunou, která vytváří potřebné zastínění, přivítají všichni členové rodiny. I vaši přátelé a kamarádi. Jeho listům se připisují léčebné vlastnosti, jejíchž výrazný odér dokonce odhání i nepříjemný létající hmyz. Podzimní sklizeň vlašských ořechů nevyžaduje velké úsilí.

dům se zahradou

Dozrálé plody opadávají postupně na zem. Kde je stačí sesbírat. Rozloupnout ochrannou slupku a ve stínu nechat vysušit. A poté uskladnit. Ať už v bedýnkách na suchém a tmavém místě, ve kterém je teplota během zimy nad bodem mrazu. Druhou možností uskladnění je náročnější způsob, který ale oceníte během zimních měsíců. Hlavně při pečení vánočního cukroví. Tou možností je vyloupání ořechů ze slupek, pomocí dobře zvoleného pomocníka – louskáčku. A následné uložení v dobře uzavíratelných obalech. Abyste si práci při loupání ořechů ulehčili, vložte je do velké nádoby a zalijte vařící vodou. Nechejte asi dvacet minut odstát pod pokličkou a až poté loupejte. Bude to snazší. A pokud si zvolíte kvalitní louskáček, rozhodně vám nebudou ořechové skořápky létat po celé kuchyni.

ochrana přírody

Ve specializovaných prodejnách je možné vybrat ten pravý:

Louskáček na ořechy Deluxe díky svému tvaru, který připomíná trychtýř, zvládne ořechy různých velikostí. Má rukojeť z březového dřeva, která se příjemně drží a při práci neodírá ruce. Vyrobený je z nerezové oceli, což zaručuje dlouhou životnost.

Louskáček na ořechy Continenta pracuje na principu páky a hodí se na všechny druhy ořechů. Je doplněn miskou z lakovaného dřeva a jeho rukojeť je pogumovaná, což zabraňuje klouzání prstů.

Louskáček na ořechy Astro Nut je vyroben z kvalitního plastu a ořechy na něm rády louskají i děti. Louskáček ve tvaru pružiny jim to umožňuje. Ořech se vloží na kovovou základnu, natáhne a pustí. A je hotovo.