Mrazem sušené ovoce a jeho výhody
Ne vždy máte po ruce čerstvé ovoce, které byste si mohli nakrájet na svačinu nebo například do ovesné kaše. Skvělou alternativou je ale sušené ovoce, které můžete mít schované ve skříňce nebo šuplíku a pouze si ho sem tam zobnout nebo přimíchat do jogurtu. Věděli jste, že existuje i mrazem sušené ovoce, které má skoro stejné vlastnosti jako to čerstvé?
Mrazem sušené ovoce nebo taky lyofilizované ovoce je zpracováváno takovým způsobem, že si zachovává své jedinečné vlastnosti. Na rozdíl od sušení ovoce v klasické sušičce si ovoce sušené mrazem zachovává plnohodnotnou chuť, aroma i barvu. Navíc při sušení nepřichází ani o žádné vitamíny a minerály. Ovoce se zmrazí při teplotě -50 °C až -100 °C. Toto zmrazení trvá 12-35 hodin, protože probíhá velmi pomalu. Poté se ještě vysuší v sušičce, aby se z něj vypařila voda. Následně se několik dní suší ve vakuu. V dalším sušení se zvyšuje teplota a snižuje se vakuum. Nakonec zbyde v ovoci pouze 1-4 % vody. Tím si ovoce zachová všechny své důležité vlastnosti.
Lyofilizované ovoce můžete použít hlavně v kuchyni. Kromě toho, že se dá mlsat jen tak samotné, můžete si ho přidat například do ovesné kaše, moučníků nebo různých domácích dezertů. Můžete s ním ozdobit různé zákusky nebo je nadrobit na zmrzlinový pohár. Pokud máte rádi čokoládu, můžete si ji vyrobit doma a přidat nadrobené mrazem sušené jahody nebo maliny. Tmavá čokoláda s růžovými a červenými kousky vypadá opravdu skvěle a ještě lépe chutná. Dalším tipem, kam si ovoce můžete přidat, jsou různé ovocné koktejly nebo smoothie. Od čerstvého ovoce nepoznáte rozdíl. Můžete si pořídit ovoce, na jaké si vzpomenete a různě si ho namixovat. Výborný je například i váš vlastní sušený čaj.
A mrazem sušená třešnička na dortu? Pokud ho namočíte do vody, tak ovoce změkne a chová se skoro stejně jako ovoce čerstvé. Tak neváhejte a vyzkoušejte!