Ve špinavé vodě se koupat nedá

Čistota vody je stěžejní nejen v případě, že se jedná o vodu určenou k pití, ale také ke koupání. A to neplatí jen pro vodu ve vaně, ale i v bazénu.

Ve špinavé vodě se koupat nedá

Pomalu začíná letní sezóna, což mimo jiné znamená i to, že veřejná koupaliště budou zase jednou praskat ve švech. To to také znamená, že většina lidí si ani moc nezaplave, protože prostě bude všude natřískáno. Proto je lepší pro lidi, kteří mají vhodný pozemek, vybudovat si vlastní koupaliště, ovšem soukromé. Není to tak složité ani drahé, jak by se možná mohlo jevit. Už dávno není kvůli tomu nutné hloubit díry a provádět další stavební práce, a dokonce ani vydávat miliony. Dnes je možné si pořídit bazén za několik málo desítek tisíc korun. Často i méně.

Děti u bazénu

Ano, nebude se jednat o žádný luxus, ale „jen“ o nadzemní model. Kdo však touží po levném řešení, toho takové drobnosti nezajímají. Co by však mělo zajímat všechny majitele vlastní koupací plochy, to je hygiena. Je totiž nezbytné udržovat vodu určenou ke koupání čistou, což je někdy velice složité. Proto je dobré mít nakoupené vhodné prostředky, kterými se to dá zařídit.

První ochrannou linií před nečistotami ve vodě je asi všem důvěrně známý chlór. Jedná se o prvek, který funguje nadmíru dezinfekčně, ale samozřejmě má i své zápory. Tím největší je asi dráždivost, a to nejen co se pokožky týče, ale i čichových buněk. Chlór totiž dost zapáchá, hlavně ve větších dávkách. Úplným opakem jsou pak aktivní kyslík a mořská sůl. Hlavně sůl je navíc i léčivá, ale obě alternativy jsou docela drahé. Navíc mořská sůl je funkční jako dezinfekce až v kombinaci se solonizační jednotkou. A tu je potřeba koupit také.

Plavání

Stěny

Chemická dezinfekce je zásadní, ale není potřeba ji dávat tolik, kolik se doporučuje. To ovšem jen za předpokladu, že jsou stěny a dno čisté. Toho se dá dopracovat a pomocí bazénového vysavače, a to ať už ručního, tak i automatického, případně poloautomatického. S ručním je hodně práce, ale je celkem levný. Automatický jede sám, ale je potřeba si připlatit. Poloautomatický je pak zlatá střední cesta.