Stanfordští astrofyzici hlásí první detekci světla zpoza černé díry

Astrofyzik Stanfordské univerzity Dan Wilkins, který sledoval rentgenové paprsky vrhané do vesmíru supermasivní černou dírou ve středu galaxie vzdálené 800 milionů světelných let, si všiml zajímavého vzorce. Pozoroval sérii jasných záblesků, a poté teleskopy zaznamenaly něco neočekávaného: další záblesky rentgenových paprsků, které byly menší, pozdější a jiné „barvy“ než ty předchozí.

Tajuplná černá díra

Vědci pozorovali jasné záblesky rentgenových emisí, které vznikají při dopadu plynu do supermasivní černé díry. Záblesky se odrážely od plynu dopadajícího do černé díry a jak ustupovaly, byly vidět krátké záblesky rentgenových paprsků-odpovídající odrazu světla z odvrácené strany disku.

Podle teorie byly tyto světelné ozvěny v souladu s rentgenovými paprsky odraženými zpoza černé díry. 
„Žádné světlo, které vstupuje do této černé díry, nevychází, takže bychom neměli být schopni vidět nic, co je za černou dírou,“ řekl Wilkins, vědecký pracovník Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology at Stanford a SLAC National Accelerator Laboratory. Je to však další zvláštní charakteristika černé díry, která toto pozorování umožňuje. „Důvod, proč to vidíme je ten, že tato černá díra deformuje prostor, ohýbá světlo a kroutí kolem sebe magnetická pole,“ vysvětlil Wilkins.

Světlo černá díra

Tento podivný objev, podrobně popsaný v článku publikovaném 28. července v Nature, je prvním přímým pozorováním světla zpoza černé díry – scénář, který byl předpovězen Einsteinovou teorií obecné relativity, ale dosud nebyl nikdy potvrzen.

„Před padesáti lety, když astrofyzici začali spekulovat o tom, jak by se magnetické pole mohlo chovat v blízkosti černé díry, netušili, že jednoho dne budeme mít k dispozici techniky, abychom to mohli přímo pozorovat a vidět Einsteinovu obecnou teorii relativity v akci,“ řekl Roger Blandford, spoluautor článku, který je profesorem Luke Blossom na School of Humanities and Sciences, Stanford profesor fyziky a profesor SLAC částicové fyziky a astrofyziky.